Špeciálna základná škola - Speciális Alapiskola,
Pomlejská cesta 1, 931 01 Šamorín
tel.: 031/5623345, e-mail: speczssam@gmail.com
Vnútorný poriadok školy
Vnútorný poriadok školy bol schválený na pedagogickej rade dňa 04.09.2017.
Obsah
Úvod
Článok 1 Základné údaje o prevádzke školy
Článok 2 Dochádzka žiakov do školy
Článok 3 Práva a povinnosti žiaka
Článok 4 Podmienky na ochranu zdravia žiakov
Článok 5 Práva a povinnosti zákonného zástupcu
Článok 6 Pravidlá vzájomných vzťahov a vzťahov s pedagogickými zamestnancami a ďalšími
zamestnancami školy
Článok 7 Podmienky nakladania s majetkom školy a jeho ochrana
Článok 8 Povinnosti týždenníka
Článok 9 Záverečné ustanovenie
Úvod
Školský poriadok je základným dokumentom školy. Predstavuje súbor pravidiel, zásad, práv a povinností, noriem spolužitia a spolupráce celého školského kolektívu žiakov, pedagogických i nepedagogických zamestnancov, zákonných zástupcov žiakov a verejnosti, ktorá je v kontakte so školou. Dodržiavaním týchto pravidiel, zásad, práv a povinností, noriem spolužitia a spolupráce sa v zmysle práva na vzdelanie zabezpečuje riadny chod školy. Dodržiavanie školského poriadku utvára dobré predpoklady na chod školy a jej bezpečnosť. Preto sú všetci zamestnanci, žiaci a ich zákonní zástupcovia povinní tento školský poriadok dodržiavať.
Školský poriadok upravuje najmä podrobnosti o
a) výkone práv a povinností žiakov a ich zákonných zástupcov v škole, pravidlá vzájomných vzťahov a vzťahov s pedagogickými zamestnancami a ďalšími zamestnancami školy,
b) organizácii vyučovania a o vnútornom režime školy,
c)podmienkach pre zaistenie bezpečnosti a ochrany zdravia žiakov a ich ochrany pred sociálno - patologickými javmi, diskrimináciou alebo násilím,
d)podmienkach nakladania s majetkom školy, ktorý škola spravuje.
Školský poriadok Špeciálnej základnej školy – Speciális Alapiskola, Pomlejská cesta 1, Šamorín bol vypracovaný v súlade so zákonom č. 245/2008 Z. z. o výchove a vzdelávaní (školský zákon) a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov a k nemu vykonávacích predpisov, ako aj ďalších právnych noriem súvisiacich s týmto zákonom pre výchovu a vzdelávanie žiakov.
Článok 1
Základné údaje o prevádzke školy
1.1 Základné údaje o prevádzke školy
1.2 Rozvrh vyučovacích hodín
Rozvrh hodín je povinný rešpektovať každý žiak a pedagogický zamestnanec. Rozvrh hodín schválený riaditeľom školy je zverejnený v každej triede. Rozvrh hodín a rozvrh dozorov učiteľov sa nachádzajú v zborovni a vyučujúci sú povinní dodržiavať ich. Začiatok vyučovania je o 8.00 hod. Vyučovacia hodina trvá 45 minút, posledná 6. vyučovacia hodina trvá 40 minút, začína sa a končí zvonením. Prestávky medzi vyučovacími hodinami sú 10-, 20- a 5-minútové, veľká prestávka nasleduje po druhej vyučovacej hodine a trvá 20 minút.
1.3 Časové rozdelenie dňa
07.30– 07.55 hod. – príchod žiakov do školy
08.00– 08.45 hod. – 1. vyučovacia hodina 5 min. prestávka
08.50– 09.35 hod. – 2. vyučovacia hodina 20 min. prestávka
09.55– 10.40 hod. – 3. vyučovacia hodina 10 min. prestávka
10.50– 11.35 hod. – 4. vyučovacia hodina 5 min. prestávka
10.40– 12.25 hod. – 5. vyučovacia hodina 5 min. prestávka
12.30– 13.10 hod. – 6. vyučovacia hodina
Článok 2
Dochádzka žiakov do školy
2.1 Príchod žiakov do školy
2.2 Odchod žiakov zo školy
2.3 Ospravedlňovanie neprítomnosti žiakov na vyučovaní, uvoľňovanie žiakov
Článok 3
Práva a povinnosti žiaka
3.1 Práva žiaka
Každý žiak má právo na:
3.2 Povinnosti žiaka
3.3 Správanie žiaka v škole
3.4 Správanie sa žiakov cez prestávky
3.5 Správanie žiakov mimo školy
3.6 Žiakovi nie je povolené
3.7 Opatrenia vo výchove
3.7.1 Pochvaly a ocenenia
Pochvala triednym učiteľom
Udeľuje sa pred triedou za: veľmi dobrý prospech a usilovnosť,
Pochvala riaditeľom školy
Udeľuje sa pred všetkými žiakmi školy za:
Následne sú o udelení pochvaly informovaní zákonní zástupcovia žiaka. Pochvala môže byť
spojená s udelením diplomu, či vecnou odmenou.
3.7.2 Napomenutie, pokarhanie, znížená známka zo správania
Ak sa žiak previní proti školskému poriadku, možno mu udeliť napomenutie alebo pokarhanie od triedneho učiteľa, pokarhanie od riaditeľa školy, ako aj udeliť zníženú známku zo správania.
Napomenutie od triedneho učiteľa
Udeľuje sa za:
Pokarhanie od triedneho učiteľa
Udeľuje sa za:
Pokarhanie od riaditeľa školy
Udeľuje sa za:
3.7.4 Ochranné opatrenie
Ak žiak svojím správaním a agresivitou ohrozuje bezpečnosť a zdravie spolužiakov, ostatných účastníkov výchovy a vzdelávania alebo narúša výchovu a vzdelávanie do takej miery, že znemožňuje ostatným vzdelávanie, riaditeľ školy môže použiť ochranné opatrenie, ktorým je okamžité vylúčenie žiaka z výchovy a vzdelávania, umiestnením žiaka do samostatnej miestnosti za prítomnosti pedagogického zamestnanca. Riaditeľ školy okamžite bezodkladne privolá zákonného zástupcu, zdravotnú pomoc, policajný zbor. Ochranné opatrenie slúži na upokojenie žiaka. O dôvodoch a priebehu ochranného opatrenia vyhotoví riaditeľ školy písomný záznam.
3.7.4 Znížená známka zo správania na 2. stupeň
Udeľuje sa za:
3.7.5 Znížená známka zo správania na 3. stupeň
Udeľuje sa za:
3.7.6 Znížená známka zo správania na 4. stupeň
Udeľuje sa za:
Výber všetkých výchovných opatrení sa riadi Metodickým pokynom MŠVVaŠ SR č. 19/2015 na hodnotenie a klasifikáciu prospechu a správania žiakov s mentálnym postihnutím – primárne vzdelávanie a inými súvisiacimi aktuálne platnými predpismi.
Článok 4
Podmienky na ochranu zdravia žiakov
4.1 Podmienky na ochranu zdravia žiakov
4.2 Starostlivosť o ochranu pred sociálno-patologickými javmi, diskrimináciou alebo násilím
4.2.1 Prevencia a riešenie šikanovania v škole
Charakteristika šikanovania
Šikanovaním je akékoľvek správanie žiaka alebo žiakov, ktorých zámerom je ublíženie inému žiakovi alebo žiakom, ich ohrozovanie alebo zastrašovanie. Ide o cielené a opakované použitie násilia voči žiakovi alebo skupine žiakov, ktorí sa nevedia alebo nemôžu brániť. Šikanovanie môže zanechať následky na psychickom a fyzickom zdraví.
Znaky šikanovania
Prejavy šikanovania
Z hľadiska priestupkového zákona môže šikanovanie napĺňať skutkovú podstatu priestupkov (proti občianskemu spolunažívaniu, proti majetku).
Z hľadiska trestného zákona môže šikanovanie naplniť skutkovú podstatu trestného činu (prečin alebo zločin – ohováranie, nebezpečné vyhrážanie, ublíženie na zdraví, obmedzovanie osobnej slobody, nátlak, vydieranie, lúpež, krádež, poškodzovanie cudzej veci, neoprávnené užívanie cudzej veci).
Páchateľom trestného činu je ten, kto trestný čin spáchal sám. Za spolupáchateľstvo trestného činu sa považuje, ak bol trestný čin spáchaný spoločným konaním dvoch alebo viacerých osôb.
Trestne zodpovedný je ten, kto v čase spáchania činu dovŕšil 14. rok veku.
Pedagogický zamestnanec, ktorému bude známy prípad šikanovania a neprijme v tomto smere žiadne opatrenie, sa vystavuje riziku trestného postihu. Svojím konaním môže naplniť i skutkovú podstatu trestného činu – neprekazenia, neoznámenia trestného činu alebo ublíženia na zdraví, a to tak, že inému z nedbanlivosti ublíži na zdraví tým, že poruší oznamovaciu povinnosť vyplývajúcu z jeho zamestnania, povolania, postavenia či funkcie.
Prevencia šikanovania
Škola netoleruje šikanovanie v žiadnych podobách.
V rámci účinnej prevencie šikanovania škola:
Metódy riešenia šikanovania školou
Opatrenia
Pre obete:
Pre agresorov:
- oznámenie príslušnému úradu práce sociálnych vecí a rodiny – odbor sociálnoprávnej ochrany detí za účelom využitia nutných výchovných opatrení v prospech maloletých v zmysle zákona č. 305/2005 Z. z. o sociálnoprávnej ochrane detí a o sociálnej kuratele a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov,
- oznámenie príslušnému útvaru policajného zboru SR, ak došlo k závažnejšiemu prípadu šikanovania, pri ktorom je podozrenie, že bol spáchaný trestný čin.
Spolupráca školy s rodičmi žiakov
Spolupráca školy s inými inštitúciami
V rámci prevencie šikanovania škola:
Pri podozrení, že šikanovanie naplnilo skutkovú podstatu priestupku alebo trestného činu, je riaditeľ školy povinný bez zbytočného odkladu oznámiť túto skutočnosť:
4.3 Postupy pri prechovávaní a užívaní legálnych a nelegálnych drog na škole a ich opatrenia
Článok 5
Práva a povinnosti zákonného zástupcu
5.1 Práva zákonného zástupcu
Zákonný zástupca žiaka má právo najmä:
5.2 Povinnosti zákonného zástupcu
Zákonný zástupca žiaka je povinný najmä:
Povinná školská dochádzka je v súlade s § 19 zákona č. 245/2008 Z.z. desaťročná a trvá najviac do konca školského roka, v ktorom žiak dovŕši 16. rok veku. Žiakovi s ťažkým zdravotným postihnutím môže riaditeľ školy umožniť vzdelávanie v základnej škole až do konca školského roka, v ktorom žiak dovŕši 18. rok veku. Začína spravidla začiatkom školského roka, ktorý nasleduje po dni, keď dieťa dovŕši 6. rok veku a dosiahne školskú spôsobilosť. Ak rodičia alebo zákonní zástupcovia nedbajú o riadnu školskú dochádzku dieťaťa (ak žiak vymešká viac ako 15 neospravedlnených hodín za mesiac) a opatrenia školy (písomné upozornenie alebo pohovor) sú bezvýsledné, triedny učiteľ spracuje oznámenie s prílohami a odovzdá ho výchovnému poradcovi, ktorý záškoláctvo následne rieši spolu s riaditeľom školy. Riaditeľ školy v zmysle ustanovenia § 5 ods. 10, 11 zákona č.596/2003 Z.z. o štátnej správe v školstve a školskej samospráve to oznámi príslušnému úradu štátnej správy a Mesta Šamorín ( prípadne podľa miesta trvalého bydliska žiaka) – referátu sociálnych vecí, ktorý vykoná ďalšie opatrenia.
Ak žiak vymešká viac ako 60 neospravedlnených hodín dopúšťa sa zákonný zástupca priestupku v súlade s § 37, ods.1, písm. b) zákona č.596/2003 Z.z. o štátnej správe v školstve a školskej samospráve. Mesto Šamorín ( prípadne iný mestský alebo obecný úrad – podľa miesta bydliska žiaka) na základe oznámenia riaditeľa školy začne bezodkladne, najneskôr do 30 dní konanie o priestupku v súlade s ustanovením § 6 ods. 4 a § 37 zákona č.596/2003 Z.z. o štátnej správe v školstve a školskej samospráve a zákona č. 372/1990 Zb. o priestupkoch.
Nad 100 neospravedlnených hodín sa voči zákonnému zástupcovi môže postupovať v súlade s § 211 ods.1 písmeno e) zákona č. 300/2005 Z.z. (tzv. Trestný zákon) postúpením veci prokurátorovi alebo orgánu Policajného zboru.
Článok 6
Pravidlá vzájomných vzťahov a vzťahov s pedagogickými a ďalšími zamestnancami školy
6.1 Pravidlá vzájomných vzťahov
6.2 Pedagogický zamestnanec je povinný
6.3 Spolupráca školy a rodiny
Článok 7
Podmienky nakladania s majetkom školy a jeho ochrana
Článok 8
Povinnosti týždenníka
Týždenníka na nasledujúci týždeň určuje triedny učiteľ vždy v piatok.
Povinnosti týždenníka sú najmä:
Článok 9
Záverečné ustanovenie
V Šamoríne, dňa 31.8.2017 Mgr. Henrieta Balheimová
riaditeľka školy
DODATOK
k článku 2, ods.2.3
Ospravedlňovanie neprítomnosti žiakov na vyučovaní
V Šamoríne, 7.8.2018 Mgr. Henrieta Balheimová
riaď. školy
DODATOK
k článku 2, ods.2.3
Ospravedlňovanie neprítomnosti žiakov na vyučovaní
V Šamoríne, 1.9.2021 Mgr. Henrieta Balheimová
riaď. školy
DODATOK
k článku 2, ods.2.3
Ospravedlňovanie neprítomnosti žiakov na vyučovaní
V Šamoríne, 2.9.2024 ---------------------------------------------------------
Mgr. Henrieta Balheimová, riaditeľka školy
Lekárske potvrdenie o chorobe dieťaťa / žiaka
Meno a priezvisko dieťaťa / žiaka:*
.......................................................................................................................................................
bol v škole neprítomný od ................................... do...................................*
Názov a adresa zdravotníckeho zariadenia:
.......................................................................................................................................................
Meno a priezvisko lekára:
.......................................................................................................................................................
Potvrdzujem, že neprítomnosť dieťaťa / žiaka v škole v uvedenom období trvala z dôvodu ochorenia.
Dátum vystavenia potvrdenia: ....................................
.................................................
podpis a pečiatka lekára
---------------------------------
*Vyplní škola
Podľa § 144 ods. 13 zákona č. 245/2008 Z. z o výchove a vzdelávaní (školský zákon) a o zmene a doplnení niektorých zákonov vo výnimočných a osobitne odôvodnených prípadoch škola môže vyžadovať lekárske potvrdenie o chorobe alebo iný doklad potvrdzujúci odôvodnenosť neprítomnosti dieťaťa/žiaka.
Potvrdenie sa vydáva na žiadosť (názov školy)
.......................................................................................................................................................
.................................................
DODATOK
k článku 4, ods.4.1
Pravidlá používania mobilného telefónu alebo obdobného osobného zariadenia elektronickej komunikácie
V Šamoríne, 10.1.2025 -----------------------------------------------------------
Mgr. Henrieta Balheimová, riaditeľka školy
Dodatok č. 1
ŠTANDARDY DORŽIAVANIA ZÁKAZU SEGREGÁCIE VO VÝCHOVE A VZDELÁVANÍ
Článok 1
Všeobecná časť
Pri dodržiavaní zákazu segregácie vo výchove a vzdelávaní škola a školské zariadenie postupuje podľa Štandardov dodržiavania zákazu segregácie vo výchove a vzdelávaní (ďalej len „Štandardy“), ktoré vydáva MŠVVaM SR a ich znenie je súčasťou dodatku školského poriadku.
Štandardy sú základné pravidlá, princípy a postupy predchádzania a eliminácie segregácie vo
výchove a vzdelávaní. Ich uplatňovanie prispieva k dodržiavaniu princípov výchovy a vzdelávania podľa školského zákona v školách a školských zariadeniach. Vychádzajú z ustanovení Dohovoru o právach dieťaťa:
Článok 2
1/ Zabezpečiť práva ustanovené týmto Dohovorom každému dieťaťu nachádzajúcemu sa
pod ich jurisdikciou bez akejkoľvek diskriminácie podľa rasy, farby pleti, pohlavia, jazyka, náboženstva, politického alebo iného zmýšľania, národnostného, etnického alebo sociálneho pôvodu, majetku, telesnej alebo duševnej nespôsobilosti, rodu a iného postavenia dieťaťa alebo jeho rodičov alebo zákonných zástupcov.
2/ Urobiť potrebné opatrenia na to, aby bolo dieťa chránené pred všetkými formami
diskriminácie alebo trestania, ktoré vyplývajú z postavenia, činnosti, vyjadrených názorov alebo presvedčenia jeho rodičov, zákonných zástupcov alebo členov rodiny.
Článok 3
1/ Záujem dieťaťa musí byť prvoradým hľadiskom pri akejkoľvek činnosti týkajúcej sa detí,
nech už uskutočňovanej verejnými alebo súkromnými zariadeniami sociálnej starostlivosti, súdmi, správnymi alebo zákonodarnými orgánmi.
Článok 4
1/ Výchova a vzdelávanie dieťaťa má smerovať k:
a) rozvoju osobnosti dieťaťa, jeho jedinečných daností a duševných a fyzických schopností v ich najvyššej možnej miere;
b) rozvíjaniu úcty k ľudským právam a základným slobodám a k zásadám zakotveným v Charte Organizácie Spojených národov;
c) rozvíjaniu úcty k rodičom, k vlastnej kultúrnej, jazykovej a hodnotovej identite a k hodnotám krajiny, v ktorej dieťa žije i k hodnotám krajiny svojho pôvodu a k iným kultúram
d) príprave dieťaťa na zodpovedný život v slobodnej spoločnosti v duchu porozumenia, mieru, znášanlivosti, rovnosti pohlaví a priateľstva medzi všetkými národmi, etnickými, národnostnými a náboženskými skupinami a osobami domorodého pôvodu;
e) rozvíjaniu úcty k prírodnému prostrediu.
Článok 5
Štandardy dodržiavania zákazu segregácie vo výchove a vzdelávaní sa týkajú všetkých oblastí, ktoré upravuje školský poriadok podľa školského zákona (Zákon č. 245/2008 Z. z., § 153 ods. 1):
▪ výkon práv a povinností žiakov a ich zákonných zástupcov v škole, pravidlá vzájomných vzťahov a vzťahov s pedagogickými zamestnancami a ďalšími zamestnancami školy,
▪ prevádzka a vnútorný režim školy,
▪ podmienky na zaistenie bezpečnosti a ochrany zdravia detí a žiakov a ich ochrany pred sociálno- patologickými javmi, diskrimináciou alebo násilím,
▪ podmienky nakladania s majetkom, ktorý škola alebo školské zariadenie spravuje, ak tak rozhodne zriaďovateľ.
Článok 6
Štandardy postojov a hodnôt
Základným predpokladom pre úspešné zavedenie štandardov, ktoré zabezpečia proces prevencie, či odstraňovania segregácie vo výchove a vzdelávaní je zásadný posun v oblasti postojového a hodnotového nastavenia, kultivácie verejného diskurzu a medziľudských vzťahov všetkých aktérov vzdelávania, ktorí prichádzajú na pôde škôl do kontaktu so žiakmi a poslucháčmi. Spoločnosť 21. storočia potrebuje občanov, ktorí majú také hodnoty, postoje, schopnosti, poznanie a kritické myslenie, aby mohli fungovať ako demokratickí a interkultúrne kompetentní občania. Postojové a hodnotové štandardy sú definované na základe kľúčových ukazovateľov (deskriptorov), ktoré boli vytvorené
Radou Európy v dokumente Referenčný rámec kompetencií pre demokratickú kultúru36. Deskriptory sú popisy a vysvetlenia týkajúce sa konkrétneho žiadúceho správania všetkých aktérov vo vzdelávaní:
▪ Zaobchádzať so všetkými ľuďmi bez rozdielu s rešpektom,
▪ Vyjadrovať úctu všetkým bez rozdielu a vnímať rozmanitosť ako príležitosť a prínos pre školu pri príprave a realizovaní aktivít výchovno-vzdelávacieho procesu.
▪ Vyjadrovať druhým ľuďom uznanie ako rovnocenným ľudským bytostiam.
▪ Rešpektovať ľudí rôzneho vierovyznania.
▪ Rešpektovať ľudí, ktorí majú odlišné politické názory.
▪ Prejavovať záujem spoznať presvedčenia, hodnoty, tradície a pohľady druhých ľudí na svet.
▪ Dávať priestor druhým ľuďom na vyjadrenie sa.
▪ Preukázať prebratie zodpovednosti za svoje skutky.
▪ Ospravedlniť sa, pokiaľ niekomu ublížim.
▪ Vyjadrovať vôľu a záujem spolupracovať a pracovať s druhými ľuďmi na presadzovaní spoločných záujmov.
Článok 7
1/Štandardy priestorovej desegregácie
▪ Do všetkých priestorov školy alebo školského zariadenia, určených pre žiakov alebo poslucháčov, je umožnený rovný (nediskriminačný) prístup všetkým žiakom a poslucháčom. Škola alebo školské zariadenie nemá priestory a budovy vyhradené pre jednotlivé skupiny žiakov vytvorené za účelom ich vylučovania alebo neprípustného oddeľovania na základe ktoréhokoľvek chráneného dôvodu uvedeného v antidiskriminačnom zákone.
▪ Škola alebo školské zariadenie v rámci výchovno-vzdelávacieho procesu využíva priestory, ktoré spĺňajú normy stanovené regionálnymi úradmi verejného zdravotníctva, pričom výchovno-vzdelávací proces žiadnej zo skupín neprebieha v priestoroch, ktorých kvalita je výrazne rozdielna oproti iným priestorom.
▪ Ak má škola alebo školské zariadenie v jednotlivých vekových kohortách zastúpenie žiakov rôzneho etnického, národného alebo sociálneho pôvodu, farby pleti alebo iného chráneného dôvodu podľa antidiskriminačného zákona, má vytvorené triedy, v ktorých je vyvážené zastúpenie žiakov alebo poslucháčov týchto skupín.
2/ Štandardy organizačnej desegregácie:
▪ Škola alebo školské zariadenie má nastavenú organizáciu školského vyučovania a denný program tak, aby nedochádzalo k vylučovaniu a neprípustnému oddeľovaniu niektorej skupiny žiakov a poslucháčov.
▪ Všetky skupiny žiakov školy a školského zariadenia majú stanovené rovnaké vzdelávacie
štandardy, na základe ktorých pedagogickí zamestnanci, odborní zamestnanci a ďalší
zamestnanci vytvárajú učebné osnovy školského vzdelávacieho programu. Úpravy je možné
realizovať len u žiakov, ktorým to určuje individuálny vzdelávací program, individuálny učebný plán alebo poskytnuté podporné opatrenia.
▪ Všetky skupiny žiakov a poslucháčov majú umožnený rovný prístup k materiálno-technickému vybaveniu, učebným materiálom a iným vzdelávacím pomôckam výchovno-vzdelávacieho procesu prislúchajúcemu danému ročníku alebo stupňu vzdelávania.
3/ Chránené dôvody podľa antidiskriminačného zákona sú charakteristiky ľudí, úzko spojené s ich dôstojnosťou a identitou, ktoré nesmú byť zneužité pre neprípustné rozdielne zaobchádzanie s nimi. Sú to: „pohlavie, náboženské vyznanie alebo viera, rasa, príslušnosť k národnosti alebo etnickej skupine, zdravotné postihnutie, vek, sexuálna orientácia, manželský stav a rodinný stav, farba pleti, jazyk, politické alebo iné zmýšľanie, národný alebo sociálny pôvod, majetok, rod alebo iné postavenie alebo dôvod oznámenia kriminality alebo inej protispoločenskej činnosti“ § 2 ods. 1 zákona č. 365/2004 Z. z. 39 § 2 ods. 1 zákona č. 365/2004 Z. z. (antidiskriminačný zákon), 40 § 7a zákona č. 245/2008 Z. z. (školský zákon)
41 § 26 zákona č. 245/2008 Z. z. (školský zákon), 42 § 145a zákona č. 245/2008 Z. z. (školský zákon).
▪ Škola alebo školské zariadenie je povinné využiť všetky dostupné prostriedky, nástroje a metódy, aby umožnila prístup ku vzdelávaniu v maximálnej miere všetkým skupinám žiakov aj v prípade krízových udalostí v škole. Po ukončení krízovej udalosti je škola povinná realizovať príslušné podporné opatrenia na kompenzáciu prípadných výpadkov vo výchove a vzdelávaní, ktoré nemohli byť v maximálnej miere riešené počas krízovej situácie.
3/ Štandardy sociálnej desegregácie
▪ Škola alebo školské zariadenie využíva potrebné a dostupné inkluzívne podporné opatrenia
na podporu sociálneho začlenenia žiakov a poslucháčov a vytváranie pozitívnej podporujúcej
sociálnej klímy v škole a školskom zariadení, ktorá prispieva k destigmatizácii a odstraňovaniu stereotypov a predsudkov.
▪ Škola alebo školské zariadenie organizuje a podporuje programy neformálneho vzdelávania
a mimoškolské aktivity smerujúce k vytvoreniu priaznivej sociálnej klímy a interkultúrneho
porozumenia v rámci školy alebo školského zariadenia, medzi žiakmi ako aj rodičmi.
▪ Škola alebo školské zariadenie prijíma, vzdeláva a vychováva všetky skupiny žiakov
a poslucháčov podľa platných právnych predpisov bez vylučovania a neprípustného oddeľovania na základe akéhokoľvek chráneného dôvodu uvedeného v antidiskriminačnom zákone.
▪ V škole alebo školskom zariadení neexistujú procesy, postupy a usporiadania (ani na úrovni tried), ktoré vylučujú alebo neprípustne oddeľujú skupiny žiakov alebo poslucháčov na základe akéhokoľvek chráneného dôvodu uvedeného v antidiskriminačnom zákone.
▪ Škola alebo školské zariadenie umožňuje všetkým skupinám žiakov a poslucháčov,
aby sa pre napĺňanie a rozvoj svojho potenciálu zapájali do aktivít a súťaží, ktoré sama organizuje, alebo sú škole a školskému zariadeniu sprostredkované, a aktívne ich k tomu motivuje a podporuje.
▪ Škola alebo školské zariadenie pri hodnotení žiakov alebo poslucháčov nekoná diskriminačne len na základe ich príslušnosti k niektorej sociálnej alebo etnickej skupine alebo iného chráneného dôvodu podľa antidiskriminačného zákona.
Článok 8
Záverečné ustanovenie
Tento dodatok je platný v plnom rozsahu od 1. februára 2025.
V Šamoríne, 13.1.2025 -------------------------------------------------------------
Mgr. Henrieta Balheimová, riaditeľka školy